Wydanie 2022/05 Maj
Partnerem merytorycznym miesięcznika jest:
Pismo Urzędu KNF z 31 stycznia 2022 r.
Przeczytaj więcejPismo Urzędu KNF z 7 marca 2022 r.
Przeczytaj więcejWyrok Sądu Najwyższego z 30 września 2020 r. (I CSK 556/18)
Przeczytaj więcejUchwała Sądu Najwyższego z 27 października 2021 r. (III CZP 56/20)
Przeczytaj więcejWyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z 16 września 2020 r. (I SA/Go 212/20)
Przeczytaj więcejPrzepisy ustawy o KAS stanowią samodzielną i niezależną od art. 182-185 o.p. podstawę prawną do uzyskania stosownych informacji od banków. Organ podatkowy, występując z żądaniem na podstawie ustawy o KAS, nie musi uprzednio zwrócić się do strony postępowania na podstawie art. 183 o.p. o przekazanie przez nią stosownych informacji lub o upoważnienie organu podatkowego do wystąpienia do instytucji finansowych o przekazanie tych informacji.
Przeczytaj więcejNiniejsza publikacja poświęcona jest analizie zasad, przesłanek oraz instrumentów odpowiedzialności administracyjnej, jakiej podlegają podmioty na rynku ubezpieczeniowym na podstawie przepisów ustawy z 11.09.2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Na wstępie scharakteryzowana zostanie koncepcja odpowiedzialności administracyjnej, następnie szczegółowej analizie poddane zostaną normy z art. 361 i 362 u.d.u.r. stanowiące podstawę prawną odpowiedzialności administracyjnej. Celem niniejszej publikacji jest nie tylko dogmatyczna analiza wybranych przepisów prawa, lecz także przedstawienie dotychczasowego dorobku doktryny i judykatury w zakresie kształtowania się modelu odpowiedzialności administracyjnej na rynku ubezpieczeniowym oraz najważniejszych problemów praktycznych dotyczących stosowania odpowiedzialności administracyjnej.
Przeczytaj więcejW wyniku implementacji CRD V do polskiego porządku prawnego oraz dostosowania krajowych przepisów do CRR II zmianie uległy przepisy odnoszące się do polityk wynagrodzeń w bankach. Celem niniejszego artykułu jest omówienie i ocena kilku arbitralnie wybranych zagadnień związanych ze znowelizowanymi regulacjami. Publikacja nie stanowi natomiast kompleksowego opracowania tematyki polityk wynagrodzeń w bankach.
Przeczytaj więcejW artykule przedstawiono podstawy, formy, skutki i ryzyka związane z potencjalnym wykorzystaniem w postępowaniu cywilnym między inwestorem a instytucją finansową decyzji sankcyjnych oraz – co w niektórych przypadkach okazuje się niedopuszczalne – protokołów kontroli KNF. Sygnalizowane w artykule ryzyka mogą ziścić się wobec projektowanych zmian w ustawie o nadzorze nad rynkiem kapitałowym.
Przeczytaj więcejObowiązek przyjmowania przez akceptantów płatności od konsumentów w gotówce Monitor Prawa Bankowego 2022/05 Maj W dniu 5.11.2021 r. weszła w życie nowelizacja z 17.09.2021 r.[1] wprowadzająca art. 59ea u.u.p.[2], na mocy którego akceptant nie może uzależniać zawarcia z konsumentem umowy o świadczenie usługi lub umowy sprzedaży towaru od dokonania zapłaty w formie bezgotówkowej ani odmówić przyjęcia zapłaty od konsumenta znakami pieniężnymi emitowanymi przez Narodowy Bank Polski[3]. Celem niniejszego artykułu jest […]
Przeczytaj więcejWyjaśnienia interpretacyjne Związku Banków Polskich z 27 lipca.2021 r.
Przeczytaj więcej