W drodze nowelizacji do ustawy o BFG wprowadzono przepisy regulujące tryb i zasady, na jakich przedsiębiorstwo lub wybrane albo wszystkie prawa majątkowe lub zobowiązania banku w restrukturyzacji mogą zostać przejęte przez podmiot nieprowadzący działalności bankowej.
Udzielanie pomocy państwa jest ściśle reglamentowane przez przepisy prawa unijnego.
Przymusowa restrukturyzacja banku na ogół wiąże się z głęboką ingerencją prawną w sferę jego stosunków majątkowych. Aktywa oraz pasywa banku podlegają istotnemu przekształceniu na podstawie decyzji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
Przymusowa restrukturyzacja banku i stosowane w niej instrumenty istotnie wpływają na postępowania sądowe, których restrukturyzowany podmiot jest stroną lub uczestnikiem.
Zasady prowadzenia przymusowej restrukturyzacji wobec banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych i niektórych domów maklerskich określone zostały w ustawie o BFG.
Tryb zaskarżania decyzji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o zastosowaniu instrumentu przymusowej restrukturyzacji należy ocenić jako procedurę o szczególnym charakterze, która w znaczny sposób odbiega od ogólnej regulacji wynikającej z k.p.a. oraz p.p.s.a. .