Odpowiedzialność banku za wypłatę na podstawie sfałszowanego czeku

Monitor Prawa Bankowego 2025/02 Luty

Wyrok Sądu Najwyższego z 6 sierpnia 2024 r. (II CSKP 1951/22)

W przypadku dokonania wypłaty pieniędzy na rzecz osoby nieuprawnionej bank nie może uwolnić się od obowiązku wykonania zobowiązania względem posiadacza rachunku na tej podstawie, że spełnił wymagania co do zachowania należytej staranności (art. 355 k.c.). W takiej sytuacji uprawniony z umowy rachunku bankowego posiadacz rachunku zachowuje prawo żądania zwrotu przechowywanych środków, a ewentualna odpowiedzialność odszkodowawcza banku może tylko uzupełniać obowiązek wypłaty wkładu.

Wyrokiem z 29.12.2020 r. Sąd Okręgowy oddalił powództwo N. sp. z o.o. przeciwko Bankowi o zapłatę i rozstrzygnął o kosztach procesu. Wyrokiem z 24.09.2021 r. Sąd Apelacyjny na skutek apelacji powoda zmienił wyrok Sądu Okręgowego w ten sposób, że zasądził od pozwanego na rzecz powoda 6 023 500 zł z bliżej określonymi odsetkami i obciążył pozwanego kosztami procesu.

Powód dochodził od pozwanego Banku kwot, na jakie winien dodatkowo opiewać rachunek bankowy powoda, gdyby Bank nie dokonał rozliczeń gotówkowych na podstawie sfałszowanych czeków bankowych. Sąd Okręgowy ustalił, że strony zawarły umowę rachunku nr […], na mocy której Bank zobowiązał się otworzyć i prowadzić na r (...)