Wydanie 2022/06 Czerwiec
Partnerem merytorycznym miesięcznika jest:
Pismo Urzędu KNF z 14 kwietnia 2022 r.
Przeczytaj więcejPismo Urzędu KNF z 22 kwietnia 2022 r.
Przeczytaj więcejPismo Generalnego Inspektora Informacji Finansowej z 14 stycznia 2022 r.
Przeczytaj więcejWyrok Sądu Najwyższego z 29 lipca 2021 r. (I CSKP 150/21)
Przeczytaj więcejUchwała Sądu Najwyższego z 27 października 2021 r. (III CZP 43/20)
Przeczytaj więcejWyrok Sądu Najwyższego z 9 grudnia 2021 r. (III CSKP 164/21)
Przeczytaj więcej1. Wynagrodzenie prowizyjne (prowizja), stanowiące wynagrodzenie z tytułu udzielenia pożyczki, przewidziane w umowie pożyczki, do której mają zastosowanie przepisy ustawy z 12.05.2011 r. o kredycie konsumenckim (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 1083, ze zm.), nie jest świadczeniem głównym w rozumieniu art. 3851 § 1 k.c. …
Przeczytaj więcejWskaźniki referencyjne w umowach kredytowych określają poziom oprocentowania kredytu bankowego o zmiennej stawce odsetkowej. Wskaźnik taki stanowi podstawę ustalenia wysokości stopy procentowej obowiązującej w danej umowie kredytu. Z reguły oprocentowanie stanowi sumę wskaźnika referencyjnego i marży banku.
Przeczytaj więcejKwestia pobierania odsetek od kredytowanych kosztów kredytu konsumenckiego – mimo wielu już lat obowiązywania obecnych unormowań dotyczących tego kredytu – budzi nadal rozbieżne opinie. W doktrynie nie doczekała się ona szczegółowej analizy. W obrocie konsumenckim pojawiają się coraz częściej roszczenia kierowane do kredytodawców oparte na argumencie, że brak jest podstaw prawnych do naliczania odsetek od finansowanych kosztów udzielonego kredytu konsumenckiego. Spotykają się one ze sprzeciwem kredytodawców, w tym banków. Czy słusznie? Niniejsze opracowanie jest próbą ustalenia odpowiedzi na pytanie o zasadność pobierania przez banki odsetek od kredytowanych kosztów kredytu konsumenckiego.
Przeczytaj więcejAdministrator hipoteki wykonujący prawa i obowiązki wierzyciela hipotecznego we własnym …
Przeczytaj więcejNiniejsze opracowanie odnosi się do problematyki odpowiedzialności administracyjnej zarządcy komisarycznego banku, który ponosi odpowiedzialność administracyjną (co należy odróżnić od odpowiedzialności administracyjnej samego banku) w związku z prowadzeniem działalności bankowej, jak i w związku z realizacją charakterystycznych zadań zarządu komisarycznego. Odpowiedzialność administracyjna funkcjonuje obok innych rodzajów odpowiedzialności takich jak odpowiedzialność karna czy odpowiedzialność cywilna.
Przeczytaj więcej